Video oyunu satışlarındaki keskin düşüş çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tatil alışverişi nedeniyle iyileştirme umudunuz?

[pokareview_tablelist sort="title" num="10" size="small" style="normal" show_free_spins="false" counter="false" filters="false" score_style="percentage"]

flaş Haber

Dünya çapında video oyunu alımlarında keskin bir düşüş oldu. Bazıları oyun içeriğinin tatil öncesi tatil alımlarının piyasayı geliştirmeye yardımcı olacağını öne sürüyor. Ancak, uzmanlar bu pembe beklentilere inanmıyorlar. Bu alımların endüstriyi, giden 2022 yılının korkunç sonuçlarından kurtarmayacağını tahmin ediyorlar.

Covid-19: kumar endüstrisi için artıları ve eksileri

  • Genel performansta yüzde 26 artış.
  • Parasal olarak, piyasa karları 191 milyar dolara ulaştı (yaklaşık 40 milyar dolarlık bir artış).

Cari 2022 yılında pandemik yasakların hafifletilmesiyle, video oyunu dünyasındaki performans düştü. Tüm ekonomi de sarsıldı, bu da oyun içeriği alımlarının performansını etkileyemedi. Microsoft, Sony, EA ve Take-Two satışlarda yıllık düşüşler gördü.

Nintendo, devam eden çip kıtlığı devam ederken yıl sonuna kadar satılan 2 milyon daha az anahtar konsolu sunabileceğini açıkladı. Mobil oyun satışlarının görünümü de mutlu değil, örneğin NPD Grubu, örneğin yıllık % 9’luk bir düşüş öngörüyor.

Tatil mevsimleri geleneksel olarak her yıl büyük oyun satışları getiriyor. Bu yıl, uzmanlara göre, bu gelenek en kısa sürede kırılacak ve dördüncü çeyrek heyecan verici yeni içerik tekliflerinin olmaması nedeniyle zayıf olacak.

Birçok yenilik oyunu gelecek yıl 2023’e geri itildi. Büyük bir pandemik kısıtlama yok, ancak tedarik zinciri sorunları devam ediyor.

“Bu tatil sezonu sadece miktar açısından doğal bir hayal kırıklığı olacak. Geçen yıl bu yıla kıyasla oyun sayısına bakarsanız, aslında düştü. Son 24 ayda 100’den fazla oyun ertelendi. Ve bunlar halka açık. Açıklanan gecikmeler. “

– Jefferies analisti Andrew Uerkwitz’i vurgular.

Oyunlar azdır, sabırsız oyuncular çok

Oyun şirketlerinin tatil günlerine en büyük oyunlarını yayınlamaları gelenekseldir ve herhangi bir yılın en yoğun sezonunda başarıya güvenmelerine izin verir.

2021’de oyun devleri aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli oyun yayınladı:

  • “Halo sonsuz.”
  • “Metroid dehşet.”
  • “Battlefield 2042.”
  • “Call of Duty Vanguard.”

Doğru, üreticiler son ikisi için beklenen sonuçları alamadılar, ancak yine de bu yıl ABD’de en çok satanlar arasında yer alıyorlar. Ne yazık ki, içinde bulunduğumuz yıl tamamen farklı bir hikaye olacak.

Wedbush analisti Michael Pachter’a göre:

“Ne tesadüf ki bu tatil sezonunda çok geniş bir yayın programımız yok. Cyberpunk diye bir şey yok. “Battlefield diye bir şey yok. Her yıl çıkan oyunlarımız var: FIFA ve Call of Duty.”

Merakla beklenen iki oyun olan “God of War Ragnarok” ve “The Callisto Protocol”ün piyasaya sürülmesi satışların artmasına yardımcı olabilir. Ancak, tüm endüstri için bir destek olacağının garantisi yok.

Oyuncular heyecan verici bir eğlence için yeni oyunlar aramaya devam ediyor. Daha iyisi için bazı ilerlemeler kaydedildi:

  • Activision Blizzard, Ekim ayında “Call of Duty Modern Warfare II” oyununu sundu. İlk on yılda bir milyar dolara satıldı.
  • Eylül ayında EA, yaklaşık 10, 3 milyon oyuncuyu “FIFA 23” oyununa çekmeyi başardı. Ancak, güçlü dolar nedeniyle yıllık net rezervasyon gelirini düşürdü.
  • Oyuncuların, kalite kontrolleri veya covid ile ilgili yavaşlamalar nedeniyle bu yıl ertelenen yaklaşık yüz oyunun piyasaya sürülmesini bekleyebilecekleri önümüzdeki 2023 teklifleri için bazı umutları var.

Jefferies analisti Andrew Uerkwitz gecikme durumunu şu şekilde açıklıyor:

“Ve bunlar kamuya duyurulan gecikmeler. Bunlar, dahili olarak ihtiyatlı bir şekilde ertelenen oyunlar veya buna benzer bir şey değil. Ve bu nedenle, yalnızca yüksek kaliteli AAA oyunların miktarının olmaması, yıl boyunca süren düşüşün büyük bir parçası olduğunu düşünüyorum. PC ve konsollar.”

Mobil oyun satışlarındaki düşüşün nedenleri

Mevcut pazar, mobil oyun içeriği satışlarında da düşüş görüyor. Sensor Tower uzmanları, 2022’nin ilk çeyreğinde mobil oyun harcamalarında yıldan yıla yüzde 6 düşüşle 21, 1 milyar dolara ve ikinci çeyrekte yıldan yıla yüzde 6, 9 düşüşle 20, 1 milyar dolara düşeceğini açıklayacak.

“2022’nin bir bütün olarak düşüşe geçmesinin nedeni, konsolların ve PC’lerin zorlu bir yıl geçirmesi değil, mobil oyunların yüzde 6 veya yüzde 8 düşecek gibi görünmesi. Bu olursa, konsollar ve PC harika bir yıl geçirmiş olsa bile, muhtemelen her yıl düşüşe geçeceğiz.”

– IDC’den Lewis Ward diyor. oyun, siber sporlar ve VR/AR araştırma direktörü.

Bu yılın bitmesine çok az bir zaman kaldığı için geriye sadece tüm olası tahminleri çok yakında ortaya çıkacak gerçek tabloyla karşılaştırmak kalıyor.