Meksika’da temazcal deneyim

[pokareview_tablelist sort="title" num="10" size="small" style="normal" show_free_spins="false" counter="false" filters="false" score_style="percentage"]

Bir temazcal kubbe

Temazcal eski bir buhar banyosu ritüelidir; İsim, yerli nahuatl dilinde “Buharlı Ev” anlamına gelen temazcalli kelimesinden türetilmiştir.

Temazcal aslında bir ter yatağıdır, ancak Mesoamerica’daki eski kültürler, temizlik (savaşlar veya spor olayları gibi) ve iyileşme, refah ve doğum için tören ritüelleri ve tıbbi bitkilerle birleştirmiştir.

Temazcala’nın eski uygulaması, çoğunlukla Meksika, Chiapas ve Yucatán’ın orta ve güney dağlık yerlerindeki yerlerde, son zamanlarda daha erişilebilir hale geldi. Buhar banyosu ve temazcal töreni, Meksika genelinde törenleri sunan bazı kaplıcalar ve butik otellerde ve eski yerli kültürlerin geleneklerini ziyaretçileriyle – Tepoztlan gibi paylaşma konusunda uzmanlaşmış bazı kasabalarda kolayca görülebilir.

Geleneksel sembolizm ve tören

Tören kalbinde, Temazkal’ın kendisi annenin rahmini temsil eden ölüm ve yeniden doğuşu sembolize eder. Temazkal ritüeli basit bir buhar banyosundan daha fazlasıdır: Eski geleneklere göre yargılamalara başkanlık eden Temazkalero veya Temazkalera tarafından yönetilen fiziksel, zihinsel ve ruhsal unsurları saran bir törendir.

Temazcal töreni, bir buhar banyosunun fiziksel faydalarını, temizlik ve anahtar teslim günlük banyolarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için eski geleneksel ritüeller ve tıbbi bitkilerle birleştirir. Bu şekilde, Temazcal kişisel yansıma ve meditasyon için alan açar ve bazıları da uygulamayı yaşadıkları bazı kişisel mücadelelerin üstesinden gelme çabasının bir parçası olarak kullanır.

Bazı tatil köyleri ve oteller bir temazcal kubbesi olmasına rağmen, çoğu geleneksel temazcal törenleri başka bir yerde düzenlenir ve temazcal deneyim sunan oteller, tercih ettikleri temazcaleros ile çalışır ve misafirlerini temazcal tören sitesine ve temazcal törenine taşımayı ayarlayacaktır.

Temazcal kubbe

Ritüel için kullanılan kubbe şeklindeki yapı, boyutuna bağlı olarak bir avuçtan birkaç düzine veya daha fazla katılımcıya herhangi bir yerde tutacaktır. Genellikle bir taş veya ahşap çıkıntı, ritüel sırasında kubbenin iç çevresinde oturan katılımcılar için oturma alanı sağlar. Kesin spesifikasyonlar değişir: İlginç bir özellikte bulunan bir temazcal, sıcak taşlar kullanmak yerine buhar boruları ile zarif bir şekilde tahtalanmış taştan yapılmış olabilir; En rustik kubbeler bambu ve battaniyeler kullanılarak çıplak zemine inşa edilebilir. Çoğu temazcal kubbesi geleneği pratik konforla birleştirir.

Ritüeller her zaman yer alanlar için bir rehber görevi gören ve yargılamaları eski geleneklere göre kişisel tarzını kullanarak gerçekleştiren Temazcalero tarafından yürütülür; Bu, her töreni liderlik eden kişi kadar benzersiz yapar. Kılavuz, açık bir ateşin üzerinde ısıtılmış volkanik taşları taşıyacak ve onları kubbenin ortasına dikkatlice yerleştirecektir.(Ortak bir parlamda, taşlara abuelitos denir, bu kültüre ataların bilgeliğini onurlandıran bir referans.) Kapı kapalıdır ve rehber daha sonra sıcak taşlara tatlı su ve otlar karışımını dökmeye başlar, Ritüelin merkezi haline gelen buharlı infüzyon.

Bütünsel bir şifa töreni

Tören ortaya çıktıkça, şarkılar ve dualar Temazcalero tarafından yönetilecek ve bireylere istedikleri takdirde konuşma fırsatı verilebilir.

Temazcal ritüelinde kullanılan ve bazıları tıbbi olabilecek otlar, artemisia, okaliptüs, calendula ve ekinasea yer alabilir. Kubbeye aromatik koku serbest bırakmak için copal ahşap reçine sıcak taşlara yerleştirilebilir. Aloe, ferahlık için vücuda ovmak teklif edilebilir.

Her tören benzersizdir ve her tören katılımcının deneyimi de benzersiz olacaktır. Bazıları için Temazcal hoş bir anahtar teslim ev yapısı ve eğlenceli bir buhar banyosudur; Diğerleri için, terapötik bir egzersizin bir parçası olarak stres veya kaygıyı hafifletmeye yardımcı olan duygusal bir deneyim olabilir; Bazıları bunu temizlik ve Şükran Günü’nü de içeren çok manevi bir olay olarak deneyimleyebilir.

Temazcal törenine katılmanın faydaları

Temazcal’a katılan insanlar daha sonra ritüelden sonra hissettikleri faydalar hakkında konuşurlar:

Temizleyin ve saflaştırın: Isı ve buhar, vücudunuzu bolca terletir, toksinleri dağıtmaya ve cilt gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olur.

Nefes ve solunum sisteminizle ilgili yardım: Buhar ve otlar karışımı, soğuk algınlığı, bronşit, astım ve sinüzit ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kan akışını ve kas sistemini iyileştirir: Ritüel, toksinleri temizlemeye yardımcı olarak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur, bu da burkulmalar, çürükler ve kas ağrıları da dahil olmak üzere kas sisteminize yardımcı olur.

Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur: Ritüel, vücudunuzun ve zihninizin stres ve sinir gerginliğini hafifletmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Temazcal geçiren insanlar da daha sonra dinlenip daha iyi uyuyabildiklerini bildiriyorlar.

Meksika’da temazcal için ipuçları

Geleneksel bir temazcal ritüeline katılmak keyiflidir, refahınızı destekler ve size eşsiz ve eski Mezoamerikan tören kültürünü ilk elden anlamaya sunar. Meksika’daki temazcal deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için bazı ipuçları:

Katılım hazırlanır: Bir buhar banyosuna alışık değilseniz, deneyim ilk başta oldukça yoğun hissedebilir; Bir buhar odasının ısısına ve yoğunluğuna alışkınsanız, bir temazcal ritüeli, zaten tanıdık olduğunuz bir aktiviteye tanıdık olmayan katmanlar ekleyecektir. Temazcal töreninden en iyi şekilde yararlanmak için, etkinliğe rahat bir şekilde yaklaşın ve ritüelin akışına gitmeye hazır olun. Buhar banyosu ve otlar tarafından ağırlaştırılabilecek herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, rehberinize önceden danışın.

Bütünsel Şifa: Her temazcal ritüeli benzersizdir; Birincil fiziksel niyet terlemek, vücudu detoksifiye etmek ve dolaşımı teşvik etmektir; Törenler, katılımcıların genel refahlarına faydalı bulabilecekleri zihin ve ruh unsurlarını da içerir.

Temazcal için giyinme: Hafif bir mayo bir temazcal törenine katılmak için idealdir; Cildinizin çoğunun mümkün olduğunca havaya maruz kalmasını istiyorsunuz. Erkekler mayo şort giyebilir; Kadınlar mayo, saronglar veya hafif plaj elbiseleri giyebilirler. Ayakkabılar kubbenin içinde giyilmez: Sandalet bir temazcal törenine katılırken ideal ayakkabılardır ve bazı insanlar yalınayak gitmeyi tercih eder.

Yiyecek ve içecek: Etkinliğe giden saatlerde bol miktarda tatlı su içerek iyi nemlendirilmiş törene katılın, ancak çok fazla yemek yemeyin veya önceden alkol içmeyin. Temazcal tüm midede rahatsız olabilir ve/veya yemek yemiyorsanız.

Rehberinizin talimatlarını izleyin: Rehber, eski Mezoamerikan geleneklerine dayanan temazcal ritüellerinden geçecektir. İyi hissetmiyorsanız veya kubbeyi terk etmeniz gerekiyorsa rehber ayrıca size yardımcı olacaktır.

Panik yapmayın: Kubbenin içindeki deneyim, kapalı alanın bir kombinasyonu, yanınızda oturan diğerlerinin yakınlığı, tıbbi bitkilerle karıştırılmış sıcak buhar ve kılavuzun şarkıları ve duaları ile oldukça yoğunlaşabilir. Hasta hissetmeye başlarsanız, panik yapmayın; Rahatlamaya çalışın, nefesinizi sakin bir ritimle ayarlayın ve törenin akışına gidin.

Ritüelden ayrılmanız gerekiyorsa: Rehber genellikle katılımcılara hemen ayrılma ihtiyacını hissediyorsanız ne yapmaları gerektiği konusunda talimat verir; Gerekirse hızlı ve güvenli bir şekilde ayrılabilmeniz için kubbenin içindeki ve kılavuzun içindeki diğer kişilerle net bir şekilde iletişim kurmaktan korkmayın.

Soğuk duşlardan çekinmeyin: Soğuk, buharla dolu kubbeden çıkarken soğuk bir duş almak veya size soğuk su dökmek gelenekseldir. Bu şok etkisi (vücudunuz çok sıcak ve terli olacaktır) enerji seviyenizi artırmaya yardımcı olur ve vücudunuzun bağışıklık sistemini geliştirir. Soğuk su arıtma isteğe bağlıdır ve genel sağlığınız şoku alacak kadar iyi ise önerilir.

Gelen kutunuzda Meksika

Ücretsiz Meksika bültenimiz, yakın zamanda yayınlanan hikayeler ve özelliklerin yanı sıra arşivlerimizden mücevherler sunmaktadır.