Kadınlarla ilgili klişeler: Kadınlar erkeklerden farklı mı?

[pokareview_tablelist sort="title" num="10" size="small" style="normal" show_free_spins="false" counter="false" filters="false" score_style="percentage"]

Merhaba, merhaba, herkes! Bir kez daha, stereotipler veya pokerdeki kadınlar hakkında stereotipler hakkında konuşalım. Pokerdeki kadınlar erkeklerden gerçekten farklı mı? Stereotipleme kötü bir üne sahip olsa da, aynı zamanda tüm insan psikolojisinin son derece önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Muhtemelen tüm insan faaliyetleri de stereotipler olmadan mümkün olmazdı. Stereotipler neden doğal, kullanışlı ve bu kadar hayati? Evet, çünkü kendimiz için hayatta karşılaştığımız her bir insanın bir özelliği yaratmak zorunda olsaydık, yeterli zamanımız olmazdı. Boşlukları doldurmamıza izin veren stereotiplerdir, bize daha fazla tam bilgi alınarak desteklenebilen, değiştirilebilen ve geliştirilebilen oldukça eksiksiz bir başlangıç görüntüsü verir. Bütün bunlar tamamen poker için geçerlidir. Diyelim ki daha önce hiç tanışmadığınız insanlarla bir poker masasında oynamak için oturuyorsunuz. Rakiplerinizden biri sıcak bir İskandinav, diğeri kumarhaneye izin verilecek kadar yaşlı görünmeyen genç bir sarışın kız. Onlara karşı oynamak için hemen bir strateji planlayacağınızı düşünüyorum? Oyuna tamamen tarafsız yaklaştığınızı düşünebilirsiniz, ancak bilinçsizce verdiğiniz karar, çünkü zaten belirli stereotipler ve bazı insan gruplarının bazı genel değerlendirmelerine sahipsiniz. Bu aşağıdaki faktörlere dayanmaktadır:

 • Yetiştirmeniz;
 • sosyal çevreniz;
 • inançlarınız;
 • kültür;
 • kişisel deneyimler;
 • ve medya ve diğerleri.

Örneğin, İskandinav profesyonel bir oyuncu olan Gus Hanson, klişeleştirme deneyimini şöyle anlattı:

Sekiz tanıdık oyuncuyla bir masada otururken, onu TV’de görmüş olabileceğini her biliyor. Bu yüzden son oyunda 2-4 ile blöf yaptığını, bununla ve bununla çağrı yaptığını hatırlayabilirler. Ve o elleri oynadığını gördükleri için, doğal olarak ona karşı daha agresif davranacaklardı. Ancak, bir gün önce bir çift kralla büyük bir el kazandığını kaçırmış olabilirler. Ancak bu yine de ona karşı daha aktif eylemlere yol açacaktır.

Ve işte Daniel Negreanu’nun Jennifer Harman’a karşı ilk maçını açıklarken verdiği stereotipler örneği:

Stratejisini hemen kendisi için haritaladı – sıcak genç adama karşı blöf yapmazdı, ancak ikinci rakibi olan talihsiz sarışına saldırırdı. Ona baktığında ilk düşüncesi, yüksek sınırlarda ne yapıyordu? Oyunda uzun sürecek. Parasının bir kısmını başka birine gitmek yerine almayı tercih eder. Ama bu sarışın onu eziyordu! Daniel her tırmıkladığında, yeniden ortaya çıktı ve blöf yaptığında aradı. Sonunda, 9. 000 dolardan fazla kalmadı.

Bu, bir kumarhaneye girecek kadar yaşlı görünmeyen genç bir sarışın kızın tahmini gibi gelmiyor.

Peki kadınların erkeklerle aynı olmadığı klişe aslında bir temeli var mı?

Leo Margetts bir zamanlar şunları söyledi:

Pokerde, her birinin kendi oyun stilleri olmasına rağmen, üst düzey erkek ve kadın oyuncular arasında bir fark yoktur. Bununla birlikte, zayıf oyuncular seviyesindeki erkekler daha fazla hata yapar, yanlış durumlarda çok agresif oynarlar ve kadınlar daha pasiftir.

Stereotipin temelleri nelerdir?

Bir kadın profesyonel poker oyuncusu, çocuk olarak kibar ve dürüst olarak öğretildiğini, ancak iyi bir poker oyuncusunun ihtiyaç duyduğu pek çok şey öğretilmediğini itiraf etti. Bu nedenle, bir kadın poker oyuncusu için tipik stereotipik özellikler:

 1. İncelik.
 2. Dürüstlük.
 3. Yavaşlık.
 4. Pasiflik.
 5. Sessiz davranış ve rekabet arzusu eksikliği.

Bu nedenle, herhangi bir yükseltici takip ettikten sonra katlanma eğilimi sonuç olarak.

Bunda gerçek nedir?

Evet, sonuçta önemli miktarda gerçek var. Cinsiyet farklılıkları, zaman içinde yapılan ve birden fazla veri kaynağı kullanılan çok sayıda çalışmanın, oldukça geçerli olanların konusu olmuştur. Bunlardan en ilginç olanlar, poker perspektifinden en ilginç olanlar üç niteliğe baktı-rekabetçi dürtü, benlik saygısı ve problem çözme yeteneği.

Rekabet

İlk olarak, rekabetçi sürüş hakkında konuşalım.

Annette Oberstad’a göre:

Kadınlar poker “Suck” oynarlar çünkü zayıf gelişmiş bir rekabetçi bir sürüşe sahiptirler ve hatalarından öğrenmezler.

Bu kısmen doğru olabilir. Ve yine de sorunun sadece bir parçası. Hoygena ve Hoygena tarafından yapılan bir araştırma, genellikle kadınların erkek düzeyinde şiddetli rekabete başvurduklarını söylüyor. Bununla birlikte, kadınların başkalarından rekabet arzusunu gizlemelerini sağlayan bir tür iç engelleri vardır. Muhtemelen, bunun nedeni, bazı sosyal beceriler geliştirmenin yüzyıllar boyunca yatmaktadır.

Tarih boyunca, kadınlar “bir erkeğin dünyasında” ciddiye alınmaya uyum sağlamak zorunda kaldılar. Örneğin, yüzyıllar boyunca sanat ve edebiyat dünyasına erkekler hakimdir. Genellikle, bir kadın yazarın çalışmalarını yayınlamasının tek yolu adını değiştirmekti. Georges Sand, George Eliot bunun örnekleridir. Ve daha yakın zamanda, Joanne Rowling’e yayıncılara “J. K.” baş harflerini kullanmaları için tavsiye edildi. Çünkü erkeklerin bir kadın tarafından yazılmış bir kitap okumayacağını hissettiler.

Çalışma ayrıca, kadınların başarı şanslarının, rakiplerine eşit veya daha yüksek olduğuna inandıklarında rekabet etmeye çok daha eğilimli olduklarını kanıtladı. Robinson-Staveley ve Cooper çalışması, kadınların kapalı yarışmalarda erkeklerden daha iyi performans gösterdiğini doğruladı, ancak erkekler gözlemciler olduğunda kadınlardan daha iyi performans gösterdi.

Sizce bu kadınların çevrimiçi poker akışını açıklıyor mu?

Victoria Coren’in dediği gibi:

Çevrimiçi poker, kadınlar için icat edilen en iyi şeydir. Bir anda, canlı pokerdeki kadınlarda yanlış olan her şey ortadan kalktı. Kadınların, erkeklerden garip bir görünüm yakalamadan istedikleri gibi diğerleriyle şiddetli bir şekilde rekabet etmelerini sağlar. Genel olarak, canlı poker daha çok erkek aktivitedir.

Desenler Nasıl Değiştirilir

Ne yazık ki, tüm stereotipler gibi, kadın pasifliğinin klişesi çok güçlüdür. Gerçekler klişeyle çeliştiğinde bile insanlar ona yapışıyorlar. Stereotipleri yeniden düşünmenin bir yolu kalıpları değiştirmektir. Birisi bir klişeye aykırı davranırsa, yeniden düşünebilirsiniz.

Bir zamanlar Vanessa Selbst, WSOP final masasındaki deneyiminden bahsettiği bir röportaj yaptı.

Bir yandan bir kürek beş ve bir kürek ikisi dağıtıldım. Preflop’u kaldırdım, yeniden yükselttim ve sonra her şeye girdim. Ne yazık ki, bir çift as ve kaybettim.

Elin tam anlamıyla onu ünlü yaptığına inanıyor. Ve hala öyle.

Bu çekilişi izleyenler Vanessa’nın parçalanmadan sonra ikinci bir yığın olduğunu düşündüler ve bu oyun parlak ve soğukkanlıydı, çünkü neredeyse her eli katlamak zorunda kalacaktı! Vanessa ayrıca A-Q’ya sahip olsaydı, sıfırlayacağını ve bir dahi gibi görüneceğini varsaydı. Ancak, asları olsaydı, aptal gibi görünürdü. Sadece böyle oldu.

Bu arada, Phil Ivey, televizyonda yayınlanan yüksek bahisli bir poker oyununda, onunla beşle ve Lex Veldhuis’e karşı Deuce ile sona eren bir el oynadı. Bu çekiliş “HSP tarihinin en büyük blöflerinden biri” olarak adlandırıldı.

Problem çözme

Erkeklerin kadınlardan daha fazla riske eğilimli olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Kadınlar bundan kaçınmaya ve sadece başka bir seçenek olmadığında risk almaya çalışırlar, yani maliyetler minimum olduğunda ve faydalar en üst düzeye çıkarıldığında. Risk alırken, erkekler genellikle daha rahat hissederler.

Erkekler olabildiğince çabuk bir karara varma eğilimindeyken, kadınlar kararın bir görüntüsünü oluşturmak ve ancak daha sonra harekete geçirme eğilimindedir.

Daly ve Wilson’ın rekabet çalışmasında, kadınların sadece yeterince iyi bir çözüm aramadıkları, “güzel bir çözüm geliştirmeye çalışıyorlar.

Genellikle pokerde, hayatta olduğu gibi, bir sorunu çözmek için belirli bir zaman sınırı vardır ve eğer bir adam hızlı ve başarılı bir şekilde risk alırsa, eğer her şey halka açıksa hayran olur. Erkekler, şiddetli zaman sınırlaması durumunda, yeterince iyi bir çözüm bulun ve uyguladılar. Kadınlar endişeli hissediyorlar ve özellikle ilk kez böyle bir görevle ilgili sorunlar yaşıyorlar.

Tabii ki, her ikisi de öğrenenler ve duruma uyum sağlayabilir. Bu, iyi poker oyuncuları için daha büyük ölçüde geçerlidir. Ya oyuna yaklaşımlarında içgüdüsel olarak daha esnektirler ya da daha hızlı öğrenebilirler, böylece daha etkili bir şekilde adapte olurlar. Toplumda, genel olarak erkeklerin poker öğrenirken bir avantajı vardır. Erkekler için, süper saldırgan oynamak, birçok durumda, çok kaybediyor olsalar bile, bazen bir onur meselesidir. Kadınlar riskten kaçınmaz ve en azından başlangıçta kalbe daha yakındır.

Bu, 2007 WSOP XA etkinliğinde oynama stratejisi hakkında konuşan Kathy Liebert’in sözleriyle gösterilmiştir:

Her elin oyununun başlangıcında, kafanızda planlanmış bir olay zinciriniz var. Ve bazı oyuncunun belirli bir şekilde davrandığını ve davranışının aynı eli oynayan diğer bazı oyuncuların davranışına benzer olduğunu fark ettiğinizde, özellikle XA’da her şeyi kolaylaştırır. Birinin blöfünün belirginleştiğinde veya birisinin yükseldiği anları hemen fark edebilirsiniz, ancak gerekli X, Y ve Z ellerine sahip olmadıklarını biliyorsunuz ve deneyim sebebidir.

Benlik saygısı oluşturmak

Başarılı bir poker oyuncusu olabilmek için güçlü kendine güvene ihtiyacınız var. Aksiyomatik. Ve kadın poker oyuncuları bu güvenden yoksun, kadınlarla ilgili klişelerin başka bir yönü. Bunu destekleyecek çok fazla kanıt var ve kadınlarda düşük benlik saygısı çocuklukta ortaya çıkıyor gibi görünüyor.

Okul çocuklarının davranışını incelerken, araştırmacılar şunları sonlandırdılar:

 • Kızların davranışları üzerinde güçlü bir etki, erkeklerin onları onları algıladıkları ya da kızların erkeklerin onları algıladıklarını düşündükleri şeydir. Kızların sınıftaki davranışları bundan en güçlü şekilde etkilenir.
 • Kızların aptalca davrandıkları veya yeteneklerini ve zekalarını tamamen gizledikleri, bunun onları erkeklerle popüler hale getireceğine veya onlar tarafından sosyal olarak kabul edileceğine inandıkları zamanlar vardır. Kadın üniversite öğrencileri erkeklerle aynı zeka seviyesine sahip olsalar bile, kendilerini algılamaları tamamen farklıdır.

Son çalışmalar, eğitimden sonra bile bu algının devam ettiğini kanıtlamıştır.

Örneğin, bir deney yaptılar – yılda 55. 000 dolar maaşla belirli bir pozisyon için bir boşluk duyurdular. Tek bir kadın reklama cevap vermedi. Aynı pozisyon için bir reklam yılda 35. 000 dolar maaş reklamı yaptığında, kadınlardan bir dizi başvuru geldi.

Benlik saygısı oluşturmanın mantıklı ve kanıtlanmış bir yolu vardır. Bir insanı en derin derinlikte suya atmak, böylece ona yüzmeyi öğretmeyi umuyor. Bunu eski zamanlarda sadece barbarlar yaptı. Sistematik küçük adımlar dizisiyle kendine güven oluşturabilirsiniz.

Birçok kadın için çevrimiçi poker çıkış yolu haline geldi. Maria Ho’ya göre:

Bu kadar ileri gitmesine yardımcı olan çevrimiçi pokerdi. Örneğin, her zaman çevrimiçi olarak çevrimiçi oynamaktan daha yüksek sınırlarda rahat olmuştur. Başlangıçta çok çekingenti. Ve poker çevrimiçi oynamak gerçekten bu utangaçlığın üstesinden gelmesine yardımcı oldu. Yüksek bir sınır artı oyuncu haline geldiğinde, sınırların kendileri artık çok utanç verici değildi ve bu duyguyu canlı oyuna aktarabildi.

Sonuç olarak, yukarıdakilerin hepsinin tüm erkek ve kadınlara otomatik olarak uygulanamayacağını söylemek istiyorum. Hem pasif erkek oyuncuların hem de anlık karar vericiler olan kadınların birçok örneği var. Yine de, bu stereotipler için bazı gerçekler var, gerçekler bize bunu söylüyor.

Ancak, eğitim stereotipe karşı değil, oyuncuya karşı oynamak olmalıdır. Poker oyuncuları için stereotipler çok tehlikeli olabilir, güçlü oyuncular bile onlardan yararlanır. Hangi kadın oyuncular kendi yararlarına başvurmaktan mutluluk duyarlar.

Örneğin, Kathy Liebert bundan yararlanmanın sırrını paylaştı.

Çoğu erkek, poker masasında kadınlara stereotiplere dayalı davranır ve kesinlikle benzersiz oyuncular olarak değil. Bu nedenle, daha önce hiç oynamamış erkeklere karşı kolayca oynuyor. Bazıları “iyi adamlar” gibi görünmek için güçlü bir elle kontrol ediyor. Ve diğerleri “zayıf kadın” üzerine baskı yapmaya çalışıyor. Ne tür bir adam olursa olsun, hala potu kazanıyor. Ve bu onun için büyük bir avantaj. Doğal olarak, normal rakiplere karşı bu tür avantajlar çok daha azdır.

Kadın oyunculara yararlı bir tavsiye vermek istiyorum: “Güvensizliğinizde yalnız olmadığınızı bilin”. Bazı kadınlar çevrimiçi poker, diğerleri sadece kadınlara yönelik turnuvalar aracılığıyla güven kazanırlar.

Kadınların gerçekten erkeklerden farklı oldukları kanıtlanmış bir gerçektir, ancak kadınlar için bir karar değildir.

Kültür, davranış veya genetikten kaynaklanıyor olsun, psikolojik farklılıklar mevcuttur. Aksine, kadınların başarılı bir şekilde kullanabileceği bu fark. Bunu fark etmeliyiz, tıpkı bu bilginin tüm insanlar için olduğunu fark etmemiz gerektiği gibi.

Kristen Bicknell’in sözleri, bence, bu konunun en başarılı ifadelerinden biri:

Herhangi bir faaliyette sadece bir grup insan tarafından egemen olan bazı olumlu ayrımcılıklar vardır. Daha önce bağlı olmayan bir kadın, bir kumarhanede oynama deneyimi ile karıştırılabilir, çünkü genel olarak oyun endüstrisi erkeklere yöneliktir. Kadınların rahat bir atmosferde güzel bir akşam için kart oynamak için casinolara gelmeye alışabilirsek, savaşın yarısı kazanılacak.