Cribbage Kuralları

[pokareview_tablelist sort="title" num="10" size="small" style="normal" show_free_spins="false" counter="false" filters="false" score_style="percentage"]

Çirkin

Cribbage eski bir kart oyunudur. 16. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktı ve hızla Amerika ve Avrupa’da popüler oldu. Cribbage diğer kart oyunlarından daha az bilinir, çünkü birçok insan bunu çok karmaşık bulur. Ancak, kural olarak, sürecin tüm inceliklerini yakalamak için birkaç oyun yeterlidir. Masada oturmadan önce, disiplin ilkelerini öğrenmeye değer.

Cribbage’ın tüm kuralları

Cribbage oynamak için, şakacıların bulunmadığı geleneksel bir güverteye ihtiyacınız var. Ayrıca, eğlence delikli özel bir tahtanın varlığını varsayar. Üzerindeki parti sürecinde, çekilişi takip etme fırsatı veren notlar alınmıştır.

Pano

Gerekli aksesuarların yokluğunda, oyuncular sonuçları kağıt üzerine yazarlar. Katılımcılar kombinasyon toplar ve onlar için puan alırlar. Hem oyuncunun hem de rakiplerinin kartları dikkate alınır.

Cribbage’da çevrimiçi kurul otomatik olarak doldurulur.

Başlamadan önce

Oyunun başlangıcında, güverte masanın üstüne yerleştirilir. Oyuncular teker teker kart alırlar. En düşük karta sahip olan dağıtılır. Katılımcıların her biri altı kart alır, bunlardan ikisi atılması gerekir (CRIBE). Bunlardan biri ters çevrildi. Jack düşerse, bayiye iki puan verilir. Düzenlenen satıcı da oyuna katılır. Tüm turlardaki beşik ona verilir. Bayinin görevi güçlü bir kombinasyon tutmaktır. Diğer katılımcılar rakibin elini zayıflatmalıdır. Kribe bayiye bir avantaj sağlar. Ancak diğer rakipler oyunun başında fazladan 3 puan alıyor.

Çizim aşaması

Oyuncular sırayla bir kombinasyon yapmak için kart bırakırlar. Puan sayısı 31’e ulaştığında, puan sıfıra sıfırlanır. Kimse bu değeri almazsa, oyuncular geçer ve eylemler tekrarlanır. Kural olarak, oyun başına yaklaşık 10 anlaşma var. Çizimdeki takım önemli değildir, ancak kombinasyonlarda dikkate alındığını gösterirken. Eğlence kozların varlığını varsaymaz. Bir el 29’a kadar getirebilir. Katılımcı turu tamamlar ve 31 puana ulaşırsa, kendisine 2 tane daha verilir.

Gösteriş aşaması

Gösteri, rakiplerin elleri boş olduğunda başlar. Bu son oyun. Çekilişin başlangıcında elde edilen kombinasyonun kullanımını içerir. Başlangıç kartı da kullanılır. Bu aşamada saymak farklıdır. Yani, diziler için 3 ila 5 puan verilir. Tek elbise kombinasyonları için – 4 veya 5. başlangıç kartı ve jack aynı elbiseye sahipse ek bir nokta verilir.

Showdown aşamasında, “Mükemmel El” adlı başka bir kombinasyon çekilişte yer alıyor. 2 kriko ve 3 beşli içerir ve 29 puana kadar getirir. Önce tabloda beş görünürse kural önemlidir. Bu karlı ama nadir bir kombinasyon. Bayinin eli bir başlangıç ve başlangıç kartı ile bir beşik içerir.

Kullanışlı

Oyun kombinasyonları

Cribbage oyunu çeşitli kombinasyonlar varsayar. Değerleri sahneyi dikkate alarak farklılık gösterir. Çizim başlamadan önce, sadece kriko değeri vardır. Başlangıçta ortaya çıkarsa, eli yapan kişi iki puan alır.

Beraberlik aşamasında, katılımcıların amacı 31 puan toplamaktır. Bazı kombinasyonlar için verilir.

Kombinasyonun adı Tanım Puan sayısı
Onbeş Daha önce düzenlenmiş olanlarla birlikte, 15’e katılan herhangi bir kart 2
Çift Basit bir kombinasyon. Aynı değerin bir kombinasyonunu varsayar (daha önce düzenlenmiş ikinci ve daha önce). 2
Üç Bir öncekine benzer, ancak ikinci kart yerine üçüncü kart dikkate alınır. Değerleri aynı olmalı. 6
Dörtlü En güçlü kombinasyon. Toplamak için, dördüncü birim önceki üçle aynı sıraya sahip olmalıdır. 12
Sekans Üç veya daha fazla rütbenin bir kombinasyonunu varsayar. Dizi önemli değil. Ancak ne kadar uzun olursa, o kadar çok puan verilir. 3-6
Son En son hareket eden katılımcıya bir puan verilir ve diğer oyuncular ondan sonra “pasolar” yaptı 1
31 Bunu elde etmek için son birimle toplam 31 puana ihtiyacınız var 2

Sayım kombinasyonlarının son aşamasında başka mezhepler vardır. En zayıf olan kriko, sadece 1 puan verir. En değerli dörtlü, aynı rütbeden dört karttır, 12 puan olarak değerlenir.

Başlık Tanım Puan sayısı
15 Karşılık gelen puan sayısını veren kombinasyon 2
Çift, üçlü, dörtlü Aynı rütbenin iki, üç veya dört birimden oluşan bir koleksiyonu varsayar Sırasıyla 2, 6 ve 12
Sekans Artan sırada kombinasyonlar (sipariş göz ardı edilir) 3-5
Uygun olmak Aynı takımın 4 veya 5 birimi 4-5
Palavra Katılımcılardan birinin elinde bir kriko varsa dikkate alınır. Elbisesi başlangıç takımıyla aynı olmalı. 1

Puanlar satıcı veya tüm katılımcılar tarafından ayrı ayrı sayılır. Bu önceden kararlaştırıldı.

Puanlama ve sonuçlar

Kurallar saymayı varsayar. Sahneye bakılmaksızın 61 puan toplayan ilk kişi kazanır. İlk kriko, çizim, hesaplaşma ve cribe için puanlar verilir.

Oyunun klasik versiyonunda, puanlama için bir tahta veya tahta kullanılır. Hiçbiri yoksa, noktalar kağıt üzerine kaydedilir.

Cribbage çeşitleri

Oyun neredeyse beş yüzyıldır var. Bu süre zarfında disiplin kuralları değişti. Birkaç eğlence çeşidi vardır. Ancak ilkeleri aynıdır: Banka, ilk kez gerekli puanları toplayan kişi tarafından alınır.

Altı veya yedi kartta

Eğlence klasik kurallara sahiptir, ancak farklılıklarla. 6 kart kullanırken, oyun 7 – 151’e kadar olan 121 koleksiyonuna kadar devam ediyor. Teslim edilen katılımcının rakibi tazminat olarak 3 puan verilmiyor. Oyuncular devam etmeye hazırsa, devam etme hakkına sahip olan yeni bir döngü başlatacaktır. Gerekli sayı sayısı birikene kadar sürer.

Yedi kartlı varyantta en fazla üç çizim aşaması olabilir.

Teklif ile

Katılımcılara her biri 6 kart dağıtılır. Kazanmak için gerekli puan 121’dir. Beşiğin standart varyantında, kural olarak satıcıyı alırsa, burada bu kombinasyon onu rakipten takas eden kişiye verilir. Bununla birlikte, önce hesaplama ve gösterme hakkı verilir.

İlk başta, bahis satıcının solundaki kişi tarafından yapılır. Katılımcılar saat yönünde gidiyor. Teklifin galibi daha fazla puan sunan kişidir. Benzer sayıda puan dengesinden düşülecek.

Dört için

Cribbage çiftler halinde oynanır. Katılımcılar birbirlerinin karşısında otururlar. İletişim kurmalarına izin verilmiyor. Ev sahibi rakiplere 5 veya 6 kart verir. Cribbage’a bir kart bırakılır. Takımların puanı yaygın olacak. 61 puan kazanan ilk çift kazandı.

Çevrimiçi Oyun

Oyunun stratejileri

Cribbage ile sonuçlanan sonuçlar sadece şansa değil, aynı zamanda beceri üzerine de bağlıdır. Oyuncular dağıtımı yönetmelidir. Açık bir strateji yoktur, ancak kazanma şansını artırmaya yardımcı olacak yönergeler vardır. Taktiklerin önemli bir unsuru “beşik” dir. Eline baktığımızda, oyuncu neyi saklayacağına ve neyin kurtulacağına karar vermelidir. Bayinin yakınında atılan kartların yığını “beşik” olarak adlandırılır. Oyunun sonunda açılır ve satıcı için ayrılır.

Bayi olan oyuncu, beşikte en güçlü kartları tutabilir. Diğer rakipler onları zayıflatmaya çalışmalıdır. Ardışık kombinasyonları çevirmemelidirler.

Bir oyuncu kazanmaya yakınsa, “beşik” konusunda endişelenmeyebilir. En güçlü kartlarını çizmeye odaklanmak daha iyidir.

Yeni başlayanlar için yararlı ipuçları

Cribbage’da yalnız şansa güvenemezsiniz. Aşağıdaki ipuçları yeni başlayanlara yardımcı olacaktır:

  • Puanları 15 ile saymaya başlamak daha iyidir. Bunu çiftler, üçlüler vb. İzler.
  • İlk aşamada, masaya dört, üçlü veya ikili koymanız önerilir. Bu, rakibin 15 puan almasını önleyecektir.
  • Rakibin beşikine beş ve bir çift koymamalısınız.
  • Toplam 11 puan veren kombinasyonları tutmak daha iyidir.
  • Bayinin Cribbage’a bir kral ve as koyabilirsiniz.

Cribbage için para oynamadan önce kuralları incelemeye değer. Tüm nüansları anlamanıza izin verecek hiçbir şey riske atmadan faiz için yapmayı deneyebilirsiniz.

En iyi çevrimiçi kumarhaneler

Oyuncuların Seçimi 2023 #1